Pozycjonowanie sklepu internetowego – dobór fraz

Pozycjonowanie sklepu internetowego to bardzo rozległy temat, bo oprócz optymalizacji należy wybrać odpowiednie frazy dzięki którym nasz sklep zacznie przynosić dochody. Niestety wybranie słów kluczowych przy nowym sklepie nie jest tak łatwym jak się na pozór wydaje.
Większość właścicieli sklepów internetowych chce aby firma pozycjonerska skupiła się na pozycjonowaniu głównych fraz związanych ściśle z branżą w jakiej działa sklep – jest to błąd. Posłużę się tutaj przykładem z jakim ostatnio miałem styczność, mianowicie:
Klient w zapytaniu ofertowym „wybrał” dla swojego sklepu kilka fraz do pozycjonowania. Słowa kluczowe jakie zostały wybrane to: odzież,odzież damska, kurtki, kurtki zimowe, kurtki letnie, buty.  Zgodnie z tym co wcześniej napisałem, jest to błąd, bowiem te frazy są zbyt ogólne, a jednocześnie nie przynoszące takiej konwersji jakiej spodziewa się właściciel. Warto zastanowić się nad bardziej szczegółowymi frazami np:
odzież + damska/męska/dziecięca + producent
kurtki + damskie/męskie/dziecięce + producent
kurtki zimowe/letnie/jesienne/wiosenne + producent
obuwie + męskie/damskie/dziecięce + producent
Są to przykłady, które mają na celu zobrazowanie wyboru fraz dla sklepu internetowego.
Kolejnym istotnym elementem przy pozycjonowaniu sklepu jest pytanie, co pozycjonować, stronę główną? kategorię?, a może po prostu produkt? Odpowiedź brzmi: Wszystko. Istotne przy sklepie jest pozycjonowanie długiego ogona tzn: Long Tail, a dokładniej mówiąc polega na promowaniu konkretnych produktów, dzieki temu zdobędziemy bardzo wartościowy ruch który przełoży się na sprzedaż.
Następnym godnym uwagi elementem pozycjonowania jest bazowanie na statystykach odwiedzin, co w skrócie objawia się tym że, pozycjoner wyłapuje frazy z których są już wejścia a ich pozycje są stosunkowo daleko – takie frazy należy pozycjonować.
Tak więc aby uskutecznić nasz pozycjonowanie należy stosować wiele metod.